Alman İmparatoru Kaiser II Wilhelm ve İstanbul'u Ziyareti

Alman İmparatoru Kaiser II Wilhelm ve İstanbul’u Ziyareti

Alman İmparatoru Kaiser II Wilhelm ve İstanbul’u Ziyareti

Alman İmparatoru Kaiser II Wilhelm ve İstanbul’u Ziyareti : Birinci dünya savaşı şüphesiz Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışıydı. Osmanlı içindeki subayların o dönem süper güç olarak Almanları görmesi ve onların safında savaşa girmemiz sonumuzu hazırladı. Kim ne derse desin öyle ya da böyle çok uzun bir dönem dünyaya egemen olup dünyayı yönetebilmiş bir İmparatorluğun hatası da sevabıda bizimdir. Bu yazımızda sizler için Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in İstanbul’a gelişi ve Abdülhamit ile görüşmesini birinci ağızdan Sultan Abdülhamit’in basın danışmanından dinleyeceğiz kısaca.Bugün İstanbul’a Alman imparatoru ile zevcesi Kayser adındaki harp gemisiyle geldiler.

Sultan Abdülhamit muhteşem bir alayla onları Dolmabahçe rıhtımında karşıladı. Abdülhamit, imparatorun zevcesini arabasına alarak sağında oturttu. İmparatorda mahiyeti ile birlikte ikinci bir arabaya bindi. Her iki araba muazzam ve muhteşem bir alayla Yıldız Köşkü’nde hazırlanan hususi daireye hareket etti. Sultan Abdülhamit, Alman imparatoruna çok büyük bir hüsnü kabul
gösterdi. Bütün İstanbul halkı sokaklara dökülmüş. Sultan Abdülhamit’le misafirin geçeceği yolları adeta kapamıştı.

3 Kasım – Bugün kömür madeni imtiyazı için Ahmet İzzet Bey’in evine gittim. Oradan Nazım Efendi ile beraber Mühendis Miralay Tevfik Bey’in evine gidip kömür madeninin mufassal haritasını ve ona dair malumatı aldım.

4 Kasım- Hasan Fehmi Paşa’nın evine gidip kendisiyle İzmit civarındaki bataklık arazinin kurutulması hakkında görüştüm. Bana bu hususta lazım gelen malumatı verdi. Bu gece Almanya İmparatorunun şerefine bütün İstanbul ışığa boğuldu. Dünyanın birçok yerlerini gezdim. Muhtelif alaylar, şenlikler seyrettim, bu geceki istanbul’un ihtişamını hiçbir yerde göremedim. Şehir baştan başa adeta nurdan bir kisveye bürünmüştü.

5 Kasım – Bugün Hasan Fehmi Paşa’nın evine giderken, köprünün üstünde Almanya İmparatoriçesinin alayla geçişini seyrettim. Müzeleri gezmeye gidiyordu.

Gece tekrar Ahmet İzzet Beyin evine giderek kömür madeni meselesinin son şeklini görüştüm.

6 Kasım – Bu sabah evden çıkınca doğru Yıldız Köşkü’ne gittim. Abdülhamit’in oturduğu bu yerin içindeki bahçeyi, havuzları seyrettim. Burada oldukça güzel bir hayvanat bahçesi var. Bilhassa ahırlarda gördüğüm cins atlar ve silahhanedeki eski ve yeni silahlar çok hoşuma gitti. Bugün öğleden sonra Alman İmparatoru İstanbul’dan ayrıldı. Abdülhamit onu rıhtıma kadar giderek uğurladı. Bugün yağan müthiş yağmurlardan sokaklar çamurdan geçilmez oldu.

Kaynak: Yıldız Sarayı’nda Bir Papaz- Sabuncuzade Louis Alberi / Selis Yayınları kitanından alınmıştır[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir