Abdi İpekçi Cinayeti

Abdi İpekçi Cinayeti :  1 Şubat 1979… Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, 16:30’da Başbakan Bülent Ecevit ile görüşüp, muhalefet lideri Süleyman Demirel ile telefonda görüştükten sonra Ankara’dan, İstanbul’a döndü, gazeteye uğradı ve her zamanki çıkış saatinden iki saat önce saat 17:40’ta kendi kullandığı arabasıyla evine doğru yola çıktı.
Sheraton ve Divan Oteli’nin önünden geçerek Harbiye’ye doğru ilerledi. Nişantaşı’nda, evinin bulunduğu Karakol sokağına girmesine on metre kala trafik nedeniyle yavaşladı. Saat 19:55. Tam o esnada Türkiye’yi karanlık bir döneme doğru sürüklemek adına pusuya yatmış olanlar; İpekçi’yi aracının içerisinde vahşice kurşun yağmuruna tuttu. Abdi İpekçi cinayeti, tasarlanmış bir cinayetti. Silah seslerini duyan eşi Sibel İpekçi sokağa fırlarken, Abdi İpekçi’nin gövdesi düştü. İpekçi’nin bedenine otopsi raporlarına göre dokuz kurşun, İpekçi’nin avukatı göre ise, yedi kurşun saplanmıştı.

Görgü tanıkları oldu; bazıları İpekçi’yi katledenlerin iki kişi olduğunu, bir üçüncü kişinin kullandığı araba ile olay yerinden uzaklaştıklarını anlatırken, bazıları da ”İki kişiydiler, beyaz bir Renault’a bindiler, başka bir araç daha vardı…” diyordu. Bir görgü şahidi de ”Birisi öne atılıp imparator diye bağırdı…” şeklinde açıklamalarda bulunuyordu…İpekçi cinayetinin ilk on yılı; otopsi raporunun üzerinde yeterince durulmaması, iki silahın kullanılıp kullanılmadığı, silahların neden bulunmadığı, olay yerinde kaç kişi olduğu, olaydan sonra hangi kaçış yolunu kullandıkları gibi tartışmalarla geçmişti.
Abdi İpekçi kimdir

9 Ağustos 1929’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Hukuk Fakültesi’nde okurken 1943’te Kırmızı-Beyaz ve Şut Dergilerinde yazı ve karikatürleri yayımlandı. 1948’te Yeni Sabah, 1950’de Yeni İstanbul Gazetelerinde muhabirlik ve yazı işleri sekreterliği görevlerini üstlendi. 1951’de İstanbul Ekspres
Gazetesi’ne yazı işleri müdür oldu. Kısa bir dönem Amerika’da bulundu. 1954’te Ali Naci Karaca’nın çıkarttığı Milliyet Gazetesi’ne girdi. Genel Yayın Yönetmeni oldu. Bu görevini sürdürürken 1961’de durum başlıklı köşesiyle gazeteye başyazar oldu. 1961-1971 yılları arasında TRT’de açık oturum programları düzenledi.

Meslek kuruluşlarında da yer aldı; 1959’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı, 1960’da Basın Şeref Divanı Sekreterliği, 1964’te Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, 1972’de Türkiye Basın Enstitüsü Başkanı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1968’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi.

Abdi İpekçi Kitapları

Afrika (1955), İhtilalin İçyüzü (1965), İnönü Atatürk’ü Anlatıyor (1968), Liderker Diyor ki (1969), Dünyanın Dört Bucağından (1971)

Kaynak: Edebivizör editörleri tarafından (Ağca’nın Derin İlişkileri-Belma Akçura/ New Age yayınları) kitabından kısaltılarak alınıştır

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir