31 Mart Ayaklanmasına Katılan İsyancıların Talepleri Nelerdir

31 Mart Ayaklanmasına Katılan İsyancıların Talepleri Nelerdir

31 Mart Ayaklanmasına Katılan İsyancıların Talepleri Nelerdir

31 Mart Ayaklanmasına Katılan İsyancıların Talepleri Nelerdir : Bu yazımızda sizlere Sultan Abdülhamit’in Basın Danışmanı Louis Alberi’nin Yıldız Sarayı’nda Bir Papaz Kitabı adlı Notlarından derlenmiş kitabından 31 Mart Olayı hakkında yaşadığı ve kaleme aldığı bilgileri yazdık.

13 Nisan 1909 -31 Mart 1325 – Bugün sabahleyin İstanbul’a gittim. Fakat vapurdan çıkamayarak Ada’ya döndüm. Çünkü İstanbul’a askerler Sadrazama Mebusan Meclisine, İttihat ve Terakki Cemiyeti aleyhine ayaklanmışlardır. Bu fesat ve fitnenin tafsilatını yarın kaydedeceğim. 14 Nisan – Bugün İstanbul’a indim. Mabeyne gittimse de maaşımı alamadım. Oradan demiryolu istasyonuna gittim. Londra’ya kadar bilet fiyatını ve bagaj ücretini sordum. Dünkü hadiselerin tafsilatı:

Dün gece yarısına doğru başlayan askeri hareketler sabaha kadar devam etmiş. Askerler gece saat sekizden itibaren kışlalarından çıkarak Mebusan Meclisi önlerine gelmişler. Sultan Ahmet Maydanı’na gelen askerler bir beyaz bir kırmızı müteaddid yeşil bayraklar dikerek, hepsi bu bayrakların etrafında toplanmışlar. Keza başta Kılıçali Paşa Kışlası ile Taşkışla’daki bütün askerler yanlarında hiçbir zabit bulunmadı halde tabur tabur İstanbul cihetine geçmişler. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir